Anasayfa / Solucan Gübresi Üretimi / Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi

istikbal organik Solucan Gübresi Nasıl ÜretilirSolucan Gübresi Nasıl Üretilir?
Solucan gübresi üretimi için ihtiyaç olan malzemeler;
1. Kapalı Alan
Solucanlara bakacağınız kapalı alan doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacakları bir şekilde olmalıdır. Başlangıç için evin bodrum katı, ahır, depo, ısı yalıtımlı özel çadır veya benzer yapılar uygundur. Eğer betonarme bir yapıya sahip  değilseniz izolasyonlu özel çadırlar kullanılabilir.
Metrekareye 10 bin ile 30 bin solucan bırakılması uygundur. Buna göre hesap yapmalısınız.
Solucanları kapalı alanda beslemek için 3 seçenek vardı yeni yönetmelik gereği a- seçeneği ile yapılan üretim uygun bulunmamıştır.

a. Doğrudan beton zemin üzerine yığınlar yaparak mezar şeklinde solucan beslemek yeni solucan gübresi yönetmeliğine göre uygun görülmemiştir

b. Yerden yüksek üretim havuzları yaptırabilirsiniz.
Üretim havuzları plastik veya ahşap olmalıdır. Mineral salgısı olacağı için metal kasalar  önerilmez. Kasaların derinli 60 ile 80 cm, eni 1 ile 1,5 metre uzunluğu ise kapalı alana göre  belirlenir.

c. Kısaca SAS adı verilen otomatik hasat özelliğine sahip uzun özel üretim havuzları satın alabilirsiniz.
Oldukça maliyetli olduğu için bu konuda daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Kendi yapmak isteyenlere fikir verebiliriz.

2. Kırmızı kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida)
Orijinal Kırmızı kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida) satışımız vardır. İletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

3. Kompost (mama) 
Kompost yapımı için uygun olan malzemeler aşağıda açıklanmıştır.

 

Örnek bir proje yapacak olursak;

100.000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida)

Fiyatı: 8.000 TL (adet fiyatımız kargo dahil 0.08 TL) Alıcı ile beraber gerçek sayım garantili solucan fiyat listesi

Solucanları beslemek için büyük baş hayvan çiftliklerimden temin edeceğiniz kamyonu (10 ton) 600 TL’ye satılan seperatör gübresi satın alabilirsiniz.

Solucanları beslemek için ihtiyaç duyacağımız ikinci malzeme ise uygun olmasından dolayı başlangıc için 4 adet IBC Tank hurdacılardan tanesi 100 ile 150 TL ye temin edebilirsiniz.

Eğer düz hesaplayacak olursak , 100.000 solucan ile başlayacağımız solucan gübresi üretim projesi, 8000+600+400= 9 000 TL bir yatırım gerektiriyor.

Eğer büyük baş hayvan besliyorsanız solucan maması maliyetiniz sıfırdır. Büyük baş hayvan gübresini nasıl fermente edip kırmızı Kaliforniya solucanları (Eisenia Foetida) için kompost hazırlayacağımızı sayfanın altında açıkladım.

Amacımız bir yıl içinde solucan sayısını 16+ katına çıkartıp işi solucan gübresi üretim tesisi kuracak kapasiteye getirmek. Ben bu örnek projeyi, 100.000 solucan ile başladığımız varsayımı üzerine kuruyorum. Eğer siz daha hızlı ilerlemek istiyorsanız bu sayıyı artırarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanları (Eisenia Foetida) doğru ve kaliteli mama ile beslenip nem ve ısı gibi değerler uygun düzeyde tutulduğu sürece, yılın dört mevsimi hız kesmeden üremeye devam ederler. Eğer besleme, ısı ve nem açısından her şey yolunda ise, 1 yılda 16+ kat çoğalırlar.

Bizim solucanlarımız saf kan kızıl Kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida) olduğuna göre, eğer ortalama şartları sağlayabilirseniz 1 yılda sayılarını 1.600.000+ adet yapabiliriz.

100 bin solucan size aylık 900 kg solucan humusu üretir.

Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybedeceği için 3/2 aranında kilo kaybı yaşanır.

Bu durumda 100 bin adet kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida) 1 ayda 300 kg satışa hazır solucan gübresi üretir.

Her üç ayda bir solucan sayısı ve üretim kapasitesi ikiye katlanır.

Bizden Kırmızı Kaliforniya solucanı satın aldığınızda zaten size 15 gün yetecek kadar mama ile birlikte gönderiyoruz.
Aynen size geldikleri gibi mama ile birlikte solucanları uygun fiyata alacağınız IBC tanklarına bırakın. Ticari üretimde solucanlar için yatak hazırlamaya gerek yoktur.

Solucanları bıraktıktan sonra üzerine 4-5 cm kadar mama ile ilave edin. Solucanlara asla yukarıdan baskı uygulamayın. Mamayı sakin bir şekilde, kabarık olacak biçimde güzelce yayın.

1 metre karelik alana 10 ile 30 bin solucan bırakılması uygundur. IBC tanklar 1.2 metre karedir

Kırmızı Kaliforniya solucanları nasıl beslenir?

Biraz araştırma yaparsanız çevrenizde separetör’den geçmiş büyük baş hayvan gübresi satışı yapan büyük baş hayvan çiftlikleri bulabilirsiniz.

Eğer seperatörden geçmiş hayvan gübresi kullanırsanız daha verimli ve kaliteli solucan gübresi üretirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa, tabii ki doğal yollarla fermente ettiğiniz taze hayvan gübresini kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Solucanları beslemek için nasıl kompost hazırlanır?

Kullanılacak ham madde; taze büyük baş hayvan gübresidir.

Kompost yapımına uygun materyaller;

Çimen, ot
Ağaç yaprakları
Mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan
Buğday, arpa veya yulaf samanı
Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz),
Yonca
Fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları (öğütülmüş)
Pamuk işleyen fabrikaların bitkisel kalıntıları
Ay çiçeği işleyen fabrikaların atıkları
Çay posası
Yumurta kabukları
Pancar yaprakları
Mutfak atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları)
Manav atıkları Asitli meyveler hariç (limin portakal sogan)

Bunlara daha pek çok örnek vermek mümkün. Kısaca içerisinde, tuz, asit veya herhangi bir kimyasal olmayan bitkisel atıklar kompost yapımına uygundur. Bunların kuru olanları kahverengi sınıfına, taze olanları yeşil sınıfına giriyor. Besin değeri yüksek bir kompost hazırlamak için azot-karbon dengesi önemlidir. Kahverengi olanlar karbon ve selüloz, yeşil olanlar azot ve protein bazlıdır.
Çürüme sürecini hızlandırmak için küçük parçalar halinde olmalıdır.

Örnek;

1.200 kg taze sığır dışkısı; beton zemin üzerine dökmeniz veya dökeceğiniz alana naylon sermemiz gerekir. Böylece topraktan farklı cins solucanların veya zararlı böcek, haşere ve bakterilerin kompost içine karışması engellenir. Eğer gübre seperatörden geçmemiş ise içinden su süzülene kadar 3 defa yıkanması gerekir.

200 kg çay posası; herhangi bir kahvehane bir ayda yaklaşık olarak 150 kg çay posasını çöpe atar. Bu ülkede kahvehane olmayan bir bölge olması zaten imkansız olduğuna göre, çay posası besin değeri yüksek ve ulaşılması en kolay bitkisel atıktır.

Çevrenizde bulunan kahvehanelere büyük boy çöp poşeti bırakın ve zaten çöpe atacakları çay posasını biriktirmelerini rica edin. Her hafta 250 kg çay posası elde etmiş olursunuz.

100 kg çimen; kırsal kesimde ikamet edenler için ulaşılması en kolay bitkisel atıklardan biridir. Bunun yerine herhangi bir yeşil bitkisel atık kullanabilirsiniz.

Bunların dışında yukarıda yazdığım veya unuttuğum bitkisel atıklardan elinizde ne varsa kompost içine dahil edebilirsiniz.

1.200 kg sığır dışkısı, 200 kg çay posası ve 100 kg çimeni iyice karıştırın ve yığın yapın. Şimdi, sinek ve böceklerden korumak için üzerini naylon branda ile örtün. Hava alması için belli bölgelerde delikler açın.

Separator gübresi ile yapılan Kompost, mevsim koşullarına göre 15-30 gün arasında fermente olur. Bu süre içinde 7 günde bir karıştırılarak kompostun hava alması sağlanır. Fermente olduğunu anlamanın yolları, hayvan gübresinin ağır kokusunu yitirmesi ve renginin koyu kahverengi olmasıdır. Ayrıca az bir miktar alıp solucanlara verebilirsiniz. Eğer solucanlar yeni mamaya saldırıyorlarsa işlem tamam demektir. Bu karışım ile elde edeceğiniz 1.500 kg kompost (mama) 100 bin adet solucana 1 ay yetecektir. Kompost %80 nemli olduğu için aslında büyük bir kısmı sudur.

Kompost uzun bir yığın halinde olursa karıştırması daha kolay olur. Yapacağınız her karıştırma işleminde nem oranını kontrol edin. Eğer kuru ise karıştırırken aynı zamanda biraz nemlendirin. Karışımdan bir tutam avucunuza alın ve sıkın, eğer su çıkıyor ama damlamıyor sa nem oranı iyi demektir.

Ortalama 15-30 gün içinde kompost hazır duruma gelir. Zaten koyulaşan renginden bunu anlarsınız. Tamam, bu artık hazır deyip doğrudan bol kepçe vermeyin. Önce çok az bir miktar verin ki sorun olup olmadığını solucanlara zarar vermeden anlama şansınız olsun. Merak etmeyin solucanlar bir kaç gün aç kaldılar diye ölmezler. Hatta solucan gübresi üreticileri bazı dönemler kısa süreliğine solucanları aç bırakarak altta bıraktıkları mamayı tüketmelerini sağlarlar. Bunlar zamanla tecrübe ederek öğreneceğiniz konular. Kompost = mama. Aynı şeydir. Kompost miktarı solucan sayınıza göre 1-2 ay yetecek kadar yapılması uygundur.

Hazırlanan kompost solucanlara nasıl verilir?

Solucanlara verdiğiniz mama miktarı 10 santimi geçmemelidir. En ideal besleme şekli 7 cm, yani ortalama 4 parmaktır. Hazırladığınız mamayı sakin bir şekilde solucan besleme kasalarına ilave edin ve baskı uygulamadan kabarık kalmasını sağlayacak şekilde yüzeye yayın.

Solucanlar mamayı tükettikçe taze besine ulaşmak için sürekli yüzeye doğru hareket ederler ve yüzeye yakın olan 10-15 cm’lik alanda yaşarlar. Besleme tankının içindeki nem oranı %80 olmalıdır. Tankın içinden bir miktar kompost alın ve avucunuzda sıkın, su çıkıyor ama damlamıyor sa uygundur.

Solucan gübresi üretiminde hasat nasıl yapılır?

Sabit kasalarda yapılan üretimde en ideal hasat şekli delikli meyve kasaları kullanmaktır. Üretim kasaları tamamen solucan gübresi ile dolduktan sonra meyve kasalarını mama ile doldurun ve en üste bırakın. Solucanlar bir süre sonra kasaların içinde toplanacak ve onları yeni üretim tankına alacaksınız. Bundan sonraki süreç buraya kadar anlattıklarımızın tekrarıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk havalarda ne tür önlemler alınabilir?

Solucanların yaşam alanındaki sıcaklık, yani kompost içindeki sıcaklık 15-25 derece olmalıdır. Eğer kompost sıcaklığı ortalama olarak bu dengede tutulursa sürekli üremeye ve gübre üretmeye devam ederler. Aşırı sıcaklarda kapalı alanda yeterli hava sirkülasyonu sağlanırsa kompost sıcaklığı 28 dereceyi aşmaz. Üretim yapacağınız alanda karşılıklı kapı yada pencere olması bu sirkülasyonu sağlayacaktır.

Kış aylarında tankın etrafını izole etmeniz gerekebilir. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok izolasyon malzemesi var. Bunları alamıyor olsanız bile eski battaniye ve üzerine naylon branda ile tankın yanlarını sarmanız yeterli.

Ayrıca aşırı soğuklarda içeriye bir adet ampul sarkıta bilirsiniz. Solucanlar zaten yüzeye yakın yaşadıkları için ampulün verdiği ısı onları ısıtacaktır. Su tankından kestiğiniz kısmı tekrar yerine koyun ve tankın kapağını açarak ampulü sarkıtın. Ampul içeri aldıktan sonra kablonun kenarlarını izale edin. Tabi ki oksijen girmesi için bir miktar aralık kalması gerekiyor.

Klasik ampul aşırı ışık verecek ve solucanları rahatsız edecektir. Bunun yerine 15-20 TL karşılığında seramik ısıtıcı ampul almanız gerekiyor. Bunlar daha çok tavuk çiftlikleri ve seralarda kullanılıyor. Aynı enerjiyi tüketiyor ama normal ampulden 3 kat daha fazla ısı veriyor. 50 W seramik ısıtıcı ampul bir üretim tankını rahatlıkla ısıtır.

İlginizi Çekebilir

solucan zararlıları

Kırmızı Kaliforniya Solucanının Zararlıları

Kırmızı Californiya Solucanı’nın Düşmanları Kırmızı Kaliforniya Solucanı yataklarında karşılaşacağınız solucan düşmanları vardır. Solucan yataklarında gördüğünüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir